Městys Žehušice
  •   Úřední hodiny:
    Pondělí: 08:00-11:00, 13:00-16:00
    Středa: 08:00-11:00, 13:00-16:00

Poslední požadavek občana bude vyřízen v 15:45 hodin.

Stavění máje a pálení čarodějnic 2016

Stavění máje a pálení čarodějnic
Jak se stalo v naší obci již tradicí byla vztyčena v sobotu 30. dubna u vjezdu do naší obce máj. Pravdou je, že do poslední chvíle nebylo jisté, zda opravdu tento symbol jara bude letos Žehušice zdobit. Vyžaduje to čas, obětavost a zainteresovanost stále stejné party lidí. Jenže času máme, jak s oblibou všichni říkáme, stále málo, a motivace po čase i ty největší nadšence bohužel opouští. No, nakonec vše dobře dopadlo - máj byla vztyčena, letos opravdu velmi dramaticky. Protože došlo k úpravě povrchu volného prostranství před hasičárnou, byla do země umístěna trubka, do níž měla být máj usazena. V jiných obcích v tomto případě využívají techniku (jeřáb, či jiný podobný stroj), ale naši mladí společně s dalšími pomocníky z řad sokolů a hasičů usadili májku ručně. Patří jim všem za to velký obdiv a dík!
Pálení čarodějnic se stalo hezkou společenskou akcí, kam si lidé přijdou rádi odpočinout, popovídat si a pobavit se. Místní hasiči připravili pro všechny občerstvení a pohodlné zázemí (také díky novému bytelnějšímu zahradnímu altánu), malé ohniště na opékání buřtů a klobás a nepostradatelnou čarodějnici, která byla společně se svou "kamarádkou" za všeobecného veselí upálena na obří hranici. Sokolky nabídly dětem zábavná stanoviště, kde si každý mohl vysoutěžit bonbón nebo čokoládový peníz. Malé čarodějnice a čarodějové tak mohli na vypůjčeném či vlastním koštěti proletět "zákeřnou dráhu složitým terénem", hodit shnilou bramboru do proutěného koše a vyzkoušet svou sílu při přetahování lanem. A kdo si dobře přečetl plakátek s pozvánkou na Pálení čarodějnic, přinesl si s sebou loutku ježibaby, za kterou si pak odnášel odměnu ve formě medaile. Počasí nám letos opět přálo, takže akci můžeme považovat za úspěšnou :-)

Datum vložení: 11. 5. 2016 0:00
Datum poslední aktualizace: 12. 8. 2020 12:35