Poslední požadavek občana bude vyřízen v 15:45 hodin.

Rok 2017

Hasičské cvičení Hasičského okrsku č. 1 - Kačina

Datum: 6. 11. 2017

V neděli 5.11.2017 uspořádal Hasičský okrsek č. 1 - Kačina námětové cvičení (odbornou přípravu) spočívající v dálkové dopravě vody hadicovým vedením do prostoru letiště v Rohozci. Cvičení bylo zahájeno vyhlášením cvičného požárního poplachu starosty obcí a zúčastnilo se ho celkem 42 dobrovolných hasičů z celkem 7 JPO, a to jednak z domácích jednotek (Záboří nad Labem, Svatý Mikuláš, Žehušice a Rohozec - vše JPO V) a dále z jednotek z okolních obcí (Lžovice, Kojice - JPO V a Starý Kolín JPO III).

Výlet na Sázavu 19. - 20. 8. 2017

Datum: 14. 9. 2017

I přes očekávanou nepřízeň počasí se několik odvážlivců vydalo na dvoudenní výlet za účelem pokořit řeku Sázavu v úseku Horka nad Sázavou-Český Šternberk. Nejen členové naší jednotky si tak prakticky vyzkoušeli a postupně se zdokonalili ve čtení hladiny před sebou a manévrování plavidlem v celé šíři toku. Pobyt v kácovském kempu bylo možné si zpestřit návštěvou místní pouti, což ocenily zejména děti. Počasí nám nakonec vyšlo báječně, nikdo se neutopil a do cíle hrdě dorazilo všech 26 Žehušáků.

II. kolo okrskové soutěže v Záboří nad Labem

Datum: 31. 7. 2017

V sobotu 15.7.2017 se na fotbalovém hřišti Farák v Záboří nad Labem uskutečnilo II. kolo hasičské soutěže Okrsku č. 1 - Kačina v požárním útoku. Pořadatelem soutěže byli dobrovolní hasiči ze Záboří nad Labem, terče a časomíru poskytli a obsluhovali dobrovolní hasiči ze Sv. Mikuláše. Dopoledne probíhala soutěž v kategoriích mladší a starší žáci. Zúčastnila se tři družstva mladších (Záboří n. L., Sv. Mikuláš a Žehušice), zvítězil domácí tým. V kategorii starších žáků soutěžila družstva SDH Záboří n. L. a SDH Sv. Mikuláš, které zvítězilo. Odpoledne pak soutěž probíhala v kategoriích ženy a muži. Soutěžila 4 družstva mužů a 4 družstva žen (v obou kategoriích Záboří n. L., Žehušice, Sv. Mikuláš A, Sv. Mikuláš B). Mezi muži zvítězilo suverénně družstvo domácích ze Záboří n. L., které mělo dva nejrychlejší časy v celé soutěži (25,16 a 25,18), což vedlo současně při součtu tohoto času a nejlepšího času z I. kola konaného v květnu v Žehušicích (27,48 - zde rovněž nejlepší čas mezi družstvy Okrsku č. 1) k obhajobě okrskového putovního poháru, který mají dobrovolní hasiči ze Záboří n. L. v držení již od roku 2013. V katagorii ženy zvítězilo družstvo SDH Žehušice s časem 30,35, které získalo rovněž okrskový putovní pohár (čas v I. kole 34,14). Domácí závodnice se pouze díky předčasné demontáži přívodního vedení (odšroubování sacího koše ze savice bez zhlédnutí a pokynu rozhodčího) připravily o druhé místo časem 31,74 a zisk putovního poháru (s přihlédnutím k času z I. kola 28,50).

Soutěž o Semtěšský pohár

Datum: 12. 7. 2017

V sobotu 1. 7. 2017 pořádalo SDH Semtěš již po osmé tradiční soutěž v požárním útoku. Utkaly se mezi sebou družstva dětí i dospělých. O výsledném pořadí rozhodl součet dosažených časů z obou pokusů. Náš sbor vyslal pouze jedno smíšené družstvo do kategorie muži. Opět byl mezi výkony strojů jednotlivých družstev značný rozdíl. Snažili jsme se náš technický nedostatek dohnat alespoň zručností. Odvezli jsme si diplom a cenu za 4. místo.

Loučení se školním rokem ve Zbyslavi

Datum: 28. 6. 2017

V sobotu 24. 6. 2017 pořádalo SDH Vrdy oddechovou soutěž pro děti ve Zbyslavi. Účastnilo se celkem 7 družstev mladých hasičů. Vzhledem k velkému vytížení našich dětí jsme tam dorazili pouze se čtyřmi mladšími žáky. Domácí nám ochotně zapůjčili jednoho závodníka i nářadí, které nám zatím chybí. Naši odvážlivci tak obsadili krásné 3. místo.

Námětové cvičení SDH Chotusice

V neděli 25.6.2017 připravil vedoucí mladých hasičů z Chotusic námětové cviční pro děti. Tématem byla „záchrana tonoucího“. Na žehušický písník přivedl své svěřence a pozval i nás. V úvodu účastníky poučil o správném chování za dané situace. Poté se postupně všechny děti vystřídaly v praktickém nácviku. Po čtveřicích nastupovaly do člunu a vydávaly se zachránit topící se chotusickou dorostenku. Na bezpečný zásah přímo ve člunu dohlížel zkušený vodák.

Noční soutěž Vrdy

Datum: 27. 6. 2017

V pátek 23.6.2017 pořádalo SDH Dolní Bučice 1. kolo noční soutěže na hřišti ve Vrdech. Našich 7 statečných se vydalo do boje s tmou a ostatními devíti družstvy. I přes ne zrovna standardní uspořádání vybavení od pořadatele a velmi rozdílný výkon požárních stříkaček se našim podařilo zaujmout 7. místo. Celkem se účastnilo 14 družstev hasičů a hasiček a na rozdíl od několika podstatně zkušenějších týmů se našim povedlo pokus dokončit.

Soutěž Hasičského okrsku č. 1 - Kačina v Žehušicích

Datum: 26. 6. 2017

V sobotu 27. května 2017 uspořádal SDH Žehušice v areálu ZŠ Žehušice I. kolo hasičské soutěže Okrsku č. 1 - Kačina. Soutěžilo se v požárním útoku se stříkačkami PS 12 o objemu 1221 ccm a výkonu 25 kW na dvě hadice B a sklopné terče. Klání se zúčastnila družstva SDH Žehušice, Sv. Mikuláš, Záboří n. L. a jako hosté družstva z SDH Chotusice, Dolní Bučice a ČHJ Opatovice I. Soutěž probíhala dopoledne v kategoriích přípravka, mladší žáci a starší žáci a odpoledne v kategoriích muži a ženy. Ve všech dětských kategoriích zvítězila družstva SDH Sv. Mikuláš A. V kategoriích muži a ženy vyhrála družstva z ČHJ Opatovice I, druhá místa obsadila družstva mužů i žen z SDH Záboří nad Labem. Soutěž bude pokračovat II. kolem 15. července v Záboří nad Labem, kde se rozhodne i o držitelích okrskových putovních pohárů pro muže i ženy (po sečtení časů ze Žehušic a ze Záboří n. L.).

Oslavy 130. výročí založení SDH Rohozec

V sobotu 3.6.2017 se v Rohozci v rámci srazu rodáků a obecních oslav konaly i oslavy 130. výročí Sboru dobrovolných hasičů Rohozec (1887), kterých se jako hosté účastnili rovněž dobrovolní hasiči ze Záboří nad Labem, Svatého Mikuláše a Žehušic. Den předem proběhla ve škole slavnostní schůze, kde byla předána hasičská vyznamenání. V sobotu pak prošel slavnostní průvod obcí za účasti mažoretek a dechové hudby. Další program poté probíhal na hřišti, kde bylo k vidění dětské divadelní představení, vystoupení mažoretek, ukázky výcviku psů, požárního útoku dětí, slanění z plošiny a hašení hořícího oleje. Současně byla vystavena zúčastněná hasičská technika včetně vozidel HZS SŽDC Havlíčkův Brod a Nymburk. Účastníci oslav se mohli svézt v koňmi taženém kočáře či se pokochat pohledem z výšky z hasičské plošiny. Během odpoledne proběhla i soutěž Železný hasič, soutěžili muži, ženy i děti.

Okrskový hasičský ples v Žehušicích

Datum: 22. 3. 2017

V sobotu 18. března 2017 se v tělocvičně Základní školy J.V. Sticha - Punta v Žehušicích uskutečnil I. ples Hasičského okrsku č. 1 - Kačina, na jehož přípravě se podíleli dobrovolní hasiči ze Žehušic, Záboří nad Labem, Svatého Mikuláše, Rohozce a Bernardova. Plesu se zúčastnilo více než 210 platících hostů, kteří si odnesli téměř 300 hodnotných cen z tomboly a mnoho zážitků mimo jiné z poutavých vystoupení kolektivů žen z SDH Žehušice a z SDH Svatý Mikuláš. Dopravu přespolních účastníků plesu zajistil svozový a rozvozový autobus. K tanci a poslechu hrála skupina Lady and Gentlemen.